Doğal yerçekimi kuvvetiyle akış tekniği (gravity flow) kullanılan şaraphanede, işlenen üzümler yerçekimi gücünün etkisiyle paslanmaz çelik ve meşe tanklara kendiliğinden dökülmektedir. Şarap da yine aynı metod ile Amerikan ve Fransız meşe fıçılara yerçekiminin etkisiyle akmaktadır. Böylece pompa kullanılmadığından, şaraplar travmaya uğramaz, kendine has narin aroma ve tatlarından hiçbir şey kaybetmezler.

Şaraphanede bulunan teknik açıdan üstün, farklı türdeki tanklar (Ganimede, horizontal, meşe, vb) sayesinde, üretim aşamasında çeşitli denemeler ve testler yapılarak her şarap için üretiminde farklı ve en iyi sonucun elde edilmesi için esnek üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede, ürün kalitesi açısından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İşletmenin mimari yapısı göz önüne alındığında ürün akışı için, yer çekiminin kullanılıyor olması ve işletmenin fermantasyon ve depolama alanlarının yer altında olması ciddi bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Söz konusu kurgu, şaraphaneyi çevreci bir işletme yapan unsurlardan sadece bir tanesidir.

Urla Şarapları’nın yüksek kaliteye erişmesindeki en önemli faktörlerden bir diğeri ise teknik açıdan son derece donanımlı ve gelişmiş laboratuar biriminin varlığıdır. Gerek üretim aşamasında gerek şişeleme sürecine geçişte gerekli olan temel değerlerin analizlerinin her biri manuel olarak gerçekleştirebildiği gibi, bütün bu analizlerin sonucu teknolojik açıdan üstün cihazlar ile iki dakika gibi çok kısa süre içerisinde de alınıp kaydedilebilmektedir. Böylece, her ayrı tankın içindeki şarabın tarihçesi ve gelişimi kusursuz bir şekilde izlenebilmekte ve gerektiğinde rahatça müdahale yapılabilmektedir. Örneğin, birim çalışanları tüm tanklarında aynı anda soğutma, ısıtma ve çöktürme yapabildiği sistemi tesisin dışından bile kontrol edebilmektedir.

Urla Şarapçılık, araştırma-geliştirme alanında tasarladığı yeni projeler ile laboratuar birimini yakın gelecekte şarap için önemli element ölçümlerinin ve mikrobiyolojik analizlerin yapılabileceği uluslararası alanda akredite bir laboratuar üssüne dönüştürmeyi hedeflemektedir.