URLA

Urla’yı ve Urla yarımadasının binlerce yıl öncesinden kalan tarihini veya coğrafi yapısını anlatmadan önce bizim dostumuz Urla’dan birkaç kelime ile bahsetmek isteriz.

Sessiz, sakin, bilge, şaşırtıcı, biraz balıkçı oldukça sanatçı, ansız, zamansız ama hep yakın.


URLA – VOURLA – KLAZOMENAİ

Urla tarihi, M.Ö. 3000’e kadar uzanır. Dor ve Aka göçmenlerinin bu bölgeye akın etmesi sonucunda İonlar tarafından kurulan kent, sırasıyla Pers, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliğinde girer. On iki İon kentinden biri olan Klazomenai, bugünkü Urla iskelesinin hemen önündeki alan üzerine kurulur. Daha sonra, Perslerin saldırısından korunmak amaçlı olarak, iskelenin tam karşısındaki adaya taşınır. Kuruluşunun Hellen uygarlığından yüzyıllar öncesine uzandığı arkeolojik bulgularla kanıtlanan kentin Antik dönemde kıyılarına Klazomenai, iç kesimlerine de Vourla denirdi.

İÖ 4 binlerde Urla’da şarap üretimi başlar.

İzmir il merkezine 35 km uzaklıktaki Urla kucakladığı 12 ada ile doğayı ve tarihi bir arada ağırlayan bir kıyı ilçesidir. Bereketli toprağı iyotla birleştiği için tarımsal açıdan verimli ürünler vermektedir. Doğa harikalarının yanı sıra İzmir yüksek teknoloji enstitüsü gibi büyük bir bilim kampüsüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Urla samimi bir kıyı kasabasıdır, misafirperverdir ve özenle korunmaktadır.


URLA’DA YAPMADAN DÖNMEYİN

Urla Bağ Yolu

Urla’da yerel değerlerin ön planda tutulması, yarımadada yok olan şarap kültürünün yeniden canlandırılması, şarap turizmi ve gastronominin gelişimi için çok güzel yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Urla Bağ yolu projesi de bu yatırımlardan biri olup, Urla Şarapçılık –Urlice-Şatomet-Mozaik ve USCA markalarının bir araya gelerek bölgenin doğal güzelliklerini ve isim yapmış ürünlerini keşfetmeye davet ediyor.

Uzbaş Arboretum (www.uzbas.com.tr)


2000 dönüm arazi üzerinde Avrupa’nın en büyük palmiye plantasyonu olmanın yanı sıra 1900’ün üzerinde bitki çeşidi ile mutlaka görülmesi gereken bir yeşil vadi.

Urla Sanat Sokağı

Birbirinden lezzetli yiyeceklerin tadına bakabileceğiniz butik restoran cafe ve pastanaler, antika dükkanları, seramik atölyeleri ve daha fazlasını deneyimlemek için sizleri bekliyor.

URLA ŞARAPÇILIK
URLA ŞARAPÇILIK Her Hakkı Saklıdır | © 2016 - DESIGNED BY MaviPiksel
KVKK AYDINLATMA METNİ